Na této stránce jsou použity soubory Cookies. Prosím seznamte se s naším Prohlášením k ochraně osobních údajů a souborům cookie. Užitím naší webové stránky vyjadřujete s tímto Prohlášením svůj souhlas.

 

LED (anglická zkratka Light-Emitting Diode – dioda emitující světlo, přesně přeloženo: světlo vyzařující dioda) je polovodičová elektronická součástka, jejíž vlastností je schopnost vyzařovat světlo. Slangově se nazývá ledka.
 

Poměrně dlouho trval vývoj modré LED, která umožnila vznik moderních velkoplošných barevných obrazovek, a v té souvislosti i bílé vysoce svítivé LED, které se používají hlavně jako zdroje světla v různých svítidlech, svítilnách, světlometech apod.
 

Protože není možné přímo emitovat bílé světlo, novější bílé LED využívají luminoforu. Některé průhledné LED emitují modré světlo, část tohoto světla je přímo na čipu luminoforem transformována na žluté světlo a díky mísení těchto barev vzniká bílá. Jiné typy bílých LED emitují ultrafialové záření, to je přímo na čipu luminoforem transformováno na bílé světlo.
 

Oproti jiným elektrickým zdrojům světla (žárovka, výbojka, atd.) mají LED tu výhodu, že pracují s malými hodnotami proudu a napětí.
 

Výhody LED

To je zásadní rozdíl od žárovek, především halogenových, u kterých se  může  při častém zapínání a vypínaní snižovat životnost. Velice náchylné jsou na toto zářivky, u nichž se obvykle přepálí jedno ze žhavicích vláken.

Nevýhody LED

Nevybírejte světelné zdroje pouze podle ceny.

Když vybíráme zdroj světla, měli bychom vědět, co od něj chceme. Často svítidlo vybíráme pouze podle příkonu a to je chyba – i nejvíce úsporné svítidlo je nedostačující, pokud má nedostačující svítivost nebo nevhodnou barevnou teplotu. Je potřeba zohlednit více parametrů.
 

Světelný tok – jednotka lumen /lm/. Je to fotometrická veličina, charakterizující světelný výkon záření. V zásadě jde o světelný výkon zdroje světla.
 

Klasické žárovky LED žárovky /W/                            LED žárovky /lm/  
     25 W 3 W 300 - 360 lm
     40 W 4 W - 5 W 440 - 600 lm
     60 W 7 W - 8 W 800 - 960 lm
     75 W 9 W - 10 W                               1080 - 1200 lm

Barevná teplota světla – teplota chromatičnosti, jednotka Kelvin /K/. Obecně platí, že čím vyšší je údaj v Kelvinech, tím je barva světla studenější.

V zásadě se používají tři termíny barevnosti u bílého světla. Je to teplé, neutrální a studené světlo.


 

Při koupi LED světla, je také nutno zvážit barvu a typ jeho krytu /difuzoru/. Teplou bílou barvu světla může lehce ovlivnit jeho mléčný kryt apod. Světlo tohoto LED svítidla bude méně teplé, než toho samého svítidla s krytem čirým.

Obecně platí, že pro místnosti určené k odpočinku je vhodnější svítidlo s teplejší barevností, naopak v prostorách, kde pracujeme apod., můžeme použít světlo studenější. Subjektivně svítí víc, připomíná totiž světlo denní, které nás stimuluje k aktivitě.
 

Běžné denní světlo má kolem 5000 K a  modrá obloha (ale naopak i zatažená) až 10 000 K. Teplota na povrchu Slunce činí asi 5 800 K, proto ho lidé vnímají jako žluté. V ložnici před usnutím je žádoucí co nejteplejší barevnost světla, např. 2700 K, která připomíná západ slunce.
 

Věrnost barev – index podání barev, označuje jednotka Ra a číslice udávající procenta. Jde o vyjádření věrnosti barevného vjemu, který vznikne osvětlením ze zdroje, v porovnání s tím, jaký barevný vjem by vznikl v ideálním stavu, tzn. při denním slunečním svitu.
 

Sluneční světlo má spojité spektrum /všechny vlnové délky jsou vyvážené/. Umělé zdroje světla, mají spektrum částečně omezené. Může to znamenat, že pokud osvětlíme objekt svítidlem s nízkým Ra, tak mohou být barvy zkreslené. Z dlouhodobého pohledu užívání je nutné, aby hodnota Ra nebyla menší než 80. Dokonalá shoda by byla Ra100.
 

Intenzita osvětlení – jde v zásadě o hustotu světleného toku, dopadajícího na plochu 1m2, jednotka Lux /lx/.
 

Denní venkovní intenzita je cca 100 – 10000 lx, osvětlení v domácnostech je cca 100 – 500 lx, v kancelářích cca 500 lx apod.
 

Níže jsou uvedeny optimální teoretické parametry.
 

Teoretické parametry: 
 

Druh prostoru, úkolu nebo činnosti Osvětlení (lx)
Schodiště 150
Garáží, chodeb, skladišť a odstavných prostor 70-100
Skladovací prostory 120
Kuchyně, obývací pokoje a jídelny 250
Příprava jídel nebo kancelářské a laboratorní práce 500
Šatny, koupelny 200
Pro čtení a psaní, výstavy, obchodní domy 750
Jemná montáž, elektronika 1000
Hodinářství, subminiaturní elektronika 1500
   
 

Náklady pořízení a provozu – pokud nově vybrané svítidlo splní předpoklady pro užívání, je potřeba zvážit ekonomiku provozu svítidla a návratnost investice.
 

Vložení nového typu LED zdroje (LED žárovky, LED trubice) do starého typu svítidla, nemusí přinášet očekávaný světelný efekt a životnost svítidla, vzhledem k vynaloženým finančním nákladům na pořízení.
 

V této době jsou ještě pořizovací náklady LED svítidel o něco vyšší, než je zvykem u klasických svítidel. Ale je to vyvážené několikanásobně vyšší životností a úsporným provozem, který ve výsledku přinese v daném období výrazné úspory v řádu stovek či tisíců Kč.